Soundsory

нов 25, 2021

Soundsory je terapija zasnovana na muzici, terapija poput nje može biti od koristi deci koja imaju problema sa razvojem govora i jezik.

Opsežna istraživanja u svetu dokazala su da terapija muzikom pozitivno utiče na pažnju, obradu informacija,disleksiju, ADHD, probleme sa učenjem.

Soundosry je integrisana metoda slušanja koja koristi multisenzorni pristup kombinujući zvuk i pokret.

Soundsory stimuliše vestibularne i slušne funkcije poboljšavajući senzorni, emocionalni i kognitivni razvoj deteta ili odrasle osobe. Takodje, ovaj program za slušanje pomaže u poboljšanju  funkcija i sposobnosti mozga i tela. Sastoji se od specijalno dizajnirane muzike kao i serije vežbi zasnovanih na pokretu. Prenosi muziku uz nagle promene tonskih kontrasta izazvane tempom i intenzitetom.

Ritam muzike uči mozak kako da obradjuje informaciju, dok je muzika izabrana da naglasi ritam. Ceo naš život je u ritmu, od disanja, hodanja, govora, spavanja.

Svesna percepcija ritma specifična je za ljudsko biće, pljeskanje rukom na osnovu muzičkog ritma izgleda jednostavno, ali je u stvari složena kognitivna funkcija. Zvuke osećamo kao iskustvo pokreta baš kao da se sami krećemo.

Zbog medjusobne povezanosti slušnih i vestibularnih funkcija uha mozak  ima uticaj na držanje, ravnotežu, koordinaciju. Odnosno ritam muzike je veza izmedju vestibularnog sistema i slušnog sistema. Utiče na funkciju mozga i organizaciju tela.

Muzika u Soundsory-ju je posebno dizajnirana da naglasi ritam koji je dovoljno lak da se mozak nosi sa njim i dovoljno progresivan da razvije pažnju. Soundsory koristi dva tipa obrade zvuka, vazdušnu i koštanu provodljivost. Ova dva sistema nagalašavaju različite načine senzorne obrade i medjusobno se dopunjuju.

Zvuk je vibracija, može da se prenosi vazduhom-vazdušna provodljivost, ali zvuk se prenosi i kroz kosti, tada je reč o koštanoj provodljivosti, tako da ove slušalice prenose zvuk i koštanim i vazdušnim putem. Muzika s toga dospeva do slušnih i vestibularnih kanala kroz slušalice postavljene na svako uho i vibracijama na vrhu lobanje.

Pre nekoliko decenija naučnici su smatrali da je mozak relativno fiksiran. Da nakon detinjstva ne dolazi do stvaranja novih sinapsi kao i da novi neuroni nisu rasli. Medjutim jedno od najznačajnijih otkrića u 21.veku je da neuroni i veze medju neuronima mogu da rastu i razvijaju se i nakon detinjstva . Još važnije je da se i kasnije mogu formirati novi nervni putevi, ali u detinjstvu, dok je mozak veoma nezreo ova plastičnost je maksimalna. Što je mozak zreliji teže je zaokupiti njegovu pažnju, Soundsory je dizajniran da privuče pažnju mozga.

U procesu jačanja neuronskih veza mozgu je potreban intenzvan senzorni trening. Kombinacija vežbi, koštane provodljivosti i motoričkih pokreta  čini ovu terapju intenzivnim programom koji utiče da mozak bolje integriše multisenzorne informacije.

Nismo se jednog jutra probudili sa ssobnošću da govorimo maternji jezik ili vozimo bicikl. Mozgu je potrebno vreme da bi istražilo nove puteve , poput brbljanja pre nego što progovori. Izgradnja mozga zahteva vreme i ponavljanje, zbog toga je Soundsory dizajniran da se terapija ponavlja 40 dana uz mešavinu muzičih sesija i poketa.

Više o samom programu možete naći na zvaničnom sajtu Soundsory.

Terapija se sprovodi u našem logopedskom kabinetu.