Poslednji glas koji deca nauče da pravilno izgovaraju je glas R. On se obično javlja izmedju 4. i 5. godine. Ukoliko se ne usvoji u ovom periodu poželjno je javiti se logopedu, jer što ranije dete bude uključeno u tretman, rezultati će se brže i jednostavnije postići.
Nepravilan izgovor glasa R naziva se rotacizam. Rotacizam se može javiti u različitim vidovima, kao:
- omisija – predstavlja izostavljanje glasa R u govoru i često je prisutna do 3. godine, a redje nakon toga.
- supstitucija – je zamena glasa drugim glasovima, u slučaju glasa R to su najčešće L, J i umekšani oblik glasa L – W. U nekim zaista retkim slučajevima može se javiti i zamena samoglasnicima U i I zbog konsonantskih karakteristika glasa R.
- distorzija – odnosno nepravilan izgovor glasa, u slučaju glasa R može se javiti kao bilabijalna (kada umesto vrha jezika vibriraju usne), francusko R i grleno R. Uzroci nepravilnog izgovora glasa R mogu biti organski, kao što su kratak frenulum, rascep nepca i usana, neurološke smetnje i sl, i funkcionalni kao što su loš govorni uzor, usporen govorno-jezički razvoj itd
Glas R je jedini vibratorni glas u srpskom jeziku. Za njegov pravilan izgovor neophodna je vibracija vrha jezika što ga čini najtežim za usvajanje. Za razliku od ostalih glasova koji se u logopedskom tretmanu prvo uče u inicijalnoj poziciji (na početku reči) usvajanje glasa R započinjemo u medijalnoj poziciji (u sredini reči) i to u komdinaciji sa glasovima T, D i Ž koji su slični po poziciji (trčanje, država…). Da bi se izazvala vibracija jezika često se koriste i pomoćni instrumenti, špatula i vibrafon.
Ukoliko Vaše dete ima rotacizam, ne odlažite javljanje logopedu već je potrebno što pre započeti tretman, da bi se problem rešio na najlakši i najbrži način.