Mala moćna muzika

јан 13, 2017

Sigurno ste već upoznati sa činjenicom da muzika pozitivno utiče na razvoj deteta, ali verovatno niste znali koliko. Istraživanja pokazuju da muzika pozitivno utiče na razvoj govora, intelektualni razvoj, razvoj motornog sistema mozga, proces učenja, razvoj organizacionih veština, itd. Kada deca krenu u školu, učenjem ritmičkih pesmica i igranjem ritmičkih igrica mogu da poboljšaju govor, lakše prepoznaju samoglasnike i dele reči na slogove, što će im kasnije pomoći u čitanju i pisanju.

 

Zbog toga je veoma važno što ranije početi sa uvođenjem muzike u život deteta. Čak neke studije pokazuju da slušanje Mocartovih kompozicija u trudnoći deluje umirujuće na fetus, a prema jednom eksperimentu u Slovačkoj puštanje Mocartove muzike u porodilištu smanjuje porođajni stres novorođenčeta.

 

Naučnici tvrde da slušanje Mocartove muzike podiže IQ, dok su ljudi posle slušanja ove muzike brže i efikasnije rešavali postavljene zadatke. Psiholog Frencis Rošer i fizičar Gordon Šo su dokazali da kratkotrajnim slušanjem Mocartove muzike (u trajanju od 10-ak minuta) ispitanici postižu neverovatnih 8 do 10 IQ jedinica više na Stanford-Binetovoj skali. Neki istraživači ističu i poboljšanje u obavljanju socijalnih i prostornih zadataka kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, kao i smirivanje moždanih aktivnosti kod epileptičara koji slušaju Mocartove sonate.

 

Mocartova muzika aktivira i levu i desnu hemisferu, što maksimalno povećava sposobnost učenja i zadržavanje informacija. Ako se pitate zašto baš Mocart, u jednoj posebnoj studiji proučavano je na stotine dela Mocarta, Betovena, Šopena i drugih komppozitora i uočeno je da u Mocartovim delima ima najviše ponavljanja. On genijalno, često u istim intervalima i različitim tonalitetima ponavlja razne teme. Ovakva ponavljanja karakteristična su i za centralni nervni sistem čoveka (periodičnost moždanih talasa ili ritam sna) pa se pretpostavlja da je upravo ta simetrija uzrok njenog pozitivnog dejstva na ljude.

 

Posebno je zanimljivo da su u eksperimentima i pacovi postizali bolje rezultate nakon slušanja Mocartove sonate. Pacovi čije su majke slušale Mocarta brže su prolazili kroz lavirint od drugih. Utvrđeno je da je slušanje ove muzike kod pacova uticalo na razvoj sinapsi, odnosno veza među neuronima.

 

Ako vam sve ovo nije dovoljno da deci puštate klasičnu muziku, evo još jedne činjenice: muzika podstiče socijalne veštine kod deteta. Dete koje sluša muziku lakše izražava svoje emocije i razvija samopouzdanje. Tako da muzika može pomoći stidljivom ili plašljivom detetu da bolje komunicira.