Tretman osobe koja ima ima afaziju treba započeti već u akutnoj fazi, nakon što su vitalne funkcije stabilizovane. Logoped će proceniti kojim intenzitetom će se raditi logopedski tretman odrasle osobe. Stručnjaci u oblasti rehabilitacije govora nakon moždanog udara, nisu saglasni oko toga koliko dugo je potrebno sprovoditi logopedski tertman. Razlog za to je jednostavan, oporavak je indivualan, i najviše zavisi od vrste i veličine povrede, ali i od stepena motivacije osobe sa afazijom. Ono što iz našeg iskustva možemo da izdvojimo jeste da logopedski tretman treba sprovoditi dokle je osoba motivisana za tretman.
Suština logopedskog tretmana jeste aktivno učešće osobe, odnosno, tretman nije nešto što se pasivno može obavljati. U slučaju osoba sa demencijom situacija je drugačija, jer osoba sa demencijom najčešće nije u mogućnosti da odluči da li je spremna za tretman. U takvim situacijama sprovodi se stimulaciju u onoj meri u kojoj se osoba oseća dobro i stabilno, jer je cilj održati postojeće sposobnosti, i sprečiti ili makar ublažiti koliko je moguće dalje propadanje sposobnosti.
Literatura:
Harvey, S., Carragher, M., Dickey, M. W., Pierce, J. E., & Rose, M. L. (2020). Dose effects in behavioural treatment of post-stroke aphasia: a systematic review and meta-analysis. Disability and rehabilitation, 1–12. Advance online publication. https://doi.org/10.1080/09638288.2020.1843079