Šta je razvojna disfazija?
Razvojna disfazija – dete ne govori, kašnjenje u razvoju govora
Razvojna disfazija je razvojni jezički poremećaj izgovaranja i razumevanja govora. Deca sa ovim poremećajem imaju relativno normalan socijalni razvoj, bez gubitka sluha, mentalne retardacije, autizma ili drugih poremećaja (Golubović, 2001). Deca sa razvojnom disfazijom ispoljavaju kašnjenje ili zastoj u govorno-jezičkom razvoju bez očiglednog razloga.
Prema međunarodnoj klasifikaciji, razvojni-govorno jezički poremećaji se dele na:
- Poremećaj ekspresivnog govora – Predstavlja razvojni poremećaj, kada je detetova sposobnost ekspresivnog govora ispod uzrasnih očekivanja, ali je razumevanje govora uredno (u granicama normale)
- Poremećaj receptivnog govora – Predstavlja poremećaj razumevanja govora, pri čemu je razumevanje govora ispod hronološkog uzrasta deteta. Dete ne razume najjednostavnije naloge, ne odaziva se na ime a postoji i izražen zastoj u razvoju ekspresivnog govora.
- Osnovni simptomi razvojne disfazije – Kašnjenje u progovaranju, nepravilan izgovor velikog broja glasova. Deca sa razvojnom disfazijom reči produkuju samo početnim ili završnim slogom, najčešće koriste imenice i glagole (u 3.licu jednine). Vrlo često ne razlikuju rod. Koriste proste, agramatične rečenice, bez upotrebe predloga, sa nepravilnom upotrebom padeža i vremena. Nisu u stanju da razumeju govor odraslih, jer je on previše brz za njih, što je u vezi sa njihovom kratkoročnom memorijom. Nedostatak govora deca kompenzuju mimikom, gestom ili najjednostavnijom vokalizacijom.
Govorno-jezički razvoj je individualan za svako dete, tako da je teško napraviti razliku između patološkog kašnjenja i deteta čiji će govor početi da se razvija sa 2 godine i dostići normalan govorno-jezički razvoj.