Jesenje vežbice motorike

нов 18, 2016

I ako je leto prošlo, nikad nije kasno da izadjemo iz kuće i igramo se.
Nisu samo proleće i leto godišnja doba pogodna za igre u parku. Hladne i kišne dane možemo lepo da iskoristimo, zato obujte gumene čizmice i igrajte se u baricama. Svi znamo pesmicu „gazi gusan baricama, šljap, šljap, šljap…“ pa tako i vi pravite krupne korake po kišnim baricama koje su sada svuda oko nas, zašto da ne.
Deca grubu motoriku razvijaju u svakodnevnim životnim aktivnostima, a onda ona pozitivno utiče na dalji razvoj fine motorike, jer će dete onda lakše savladati zahtevnije aktivnosti poput vezivanja pertli, držanja olovke, nizanja pertli itd.
Vežbanje grube motorike počinje u najranijem detinjstvu, puzanjem, prohodavanjem, a onda trčanjem i skakanjem.
One pozitivno utičnu na veliki broj životnih aspekata poput koordinacije u prostoru, bolje koncentracije, pored toga dete će postizati i bolje rezultate na časovima fizičkog vaspitanja.
Dugačak je spisak vežbi koje će dete sa zadovoljstvom izvoditi, a koje će bitno uticati na poboljsanje grube motorike:
-Samostalno hodanje
-Skakanje
-Stajanje na jednoj nozi
-Tapšanje rukama
-Mahanje
-Hodanje uz/niz stepenice
-Čučanje
-Bacanje, guranje, šutiranje lopte

Nikada nije kasno početi sa vežbama, jer i predškolski period je odličan kako bi dete što bolje iskoristilo svoju energiju, a tako bilo pažljivije u vrtiću i kod kuće.
Neke od vežbica koje možete sprovoditi svakodnevno predstavljaju i odličnu vežbu govornih organa i govora.

  • Dobacivanje loptom, koristite loptu manjih dimenzija, tražite da dete loptu baca jednom rukom, dok će je drugom hvatati, nakon nekog vremena zamenite ruke. Kod starije predškolske dece uključite i vežbicu prostorne orjentacije pa tražite od deteta da imenuje kojom rukom baca, a kojom hvata loptu.
  • Vežba imitacije ili kreći se kao: zadajte detetu odredjenu životinju, a onda tražite od deteta da izimitira način njenog kretanja. Imitirajte macu, psa, zeku, kokošku, konja, žabu. U toku vežbanja neka vaše dete imitira i ‘govor’ ponudjenih životinja, recimo, konjski kas predstavlja odličnu vežbu govornih organa, kada dete jezikom dodiruje nepce.Vežbica je zabavna za sve uzraste, možete je sprovoditi kod kuće i na otvorenom prostoru, ali je važno napomeniti da najvažniji kvalitet izvodjenja samih skokova. Vežba skakanja i stajanja na jednoj nozi: neka dete skače prvo na jednoj, a zatim i na drugoj nozi. Pored toga probajte da stoji na jednoj nozi što duže.
  • Ograničite prostor konopcem, pertlom ili iskoristite hula-hop ukoliko imate kod kuće, a onda tražite detetu da skače u obeleženi prostor, a zatim skakanjem izlazi iz njega. Prvo vežbu izvodite skakanjem jednom nogom u prostor, a kada to savlada pokušajte i sa vežbom u kojoj će dete da skače sa obe noge istovremeno.
    Sve vežbice bi bilo najbolje da sporovodite naizmenično kako biste poboljšali dečju koncentraciju i auditivnu pažnju. U toku vežbanja tražite detetu da na primer čuči, skače na jednoj nozi, tapše, imitira konja, a zatim stoji na jednoj nozi. Ovaj vid fizičke aktivnosti biće interesantan vašem detetu, a vi ćete kvalitetno provesti svoje vreme sa njim.