Koliko često se igrate sa vašom bebom? Da li ste se ikada zapitali koliko igre i sama komunikacija u toku igre pozitivno utiču na razvoj govora i emotivan razvoj deteta?
Neka od najčešćih pitanja koje roditelji postavljaju logopedu su: kako pravilno teče razvoj govora kod dece, kada je potrebno započeti logopedski tretman i “da li dete ima poremećaj govora”? Očekivano vreme za pojavu prve reči oko prve godine. Tome prethode faze učenja govora – gukanje i brbljanje… Govor kod dece se između ostalog razvija i imitiranjem – dete sluša i gleda kako drugi oko njega govore pa pokušava da ponovi isto. Ukoliko se prva reč ne javi oko prvog rođendana, to ne znači da dete ima poremećaj govora i da je neophodno odmah voditi dete kod logopeda. Zbog toga je važno da ima adekvatnu stimulaciju, da govorite polako, da se postavite tako da može da vidi vaša usta i lice, koristite jednostavnije reči, nagradite ga osmehom kada pokušava da vas oponaša…
Uz to možete koristiti i igre koje podstiču razvoj govora kod dece. Raznovrsna stimulacija imaće pozitivan efekat na govor kod dece.
Predlažemo vam neke od podsticajnih igra koje će biti zanimljive i vama i vašem mališanu, da kvalitetno iskoristite vreme sa vašim detetom, igrate se i stimulišete komunikaciju:
- Recite detetu „hajde da se igramo“ i povucite ga za majicu ka sebi. Učinite to nekoliko puta. To obično izaziva smeh i kada dete primeti da ga ne vučete za majicu, zatražiće od vas da to učinite.
- „Poješću ti prstiće!“ Uzmite detetovu nogu i privucite je ustima sa odglumljenim ugrizom i propratnim zvukovima. Nakon par puta odvlačenja noge sa osmehom, dete će verovatno pružiti i drugu nogu.
- Pravite se da ste zaspali u detetovom krilu i glasno hrčite, a zatim napravite zvuk zvona i iznenada se probudite.
- Glumite emocije i pratite ih zvukovima:
- Ljute- rrrrrrrr
- Tužne- boo haaa
- Srećne- pevajte pesmicu i igrajte
- Kažite detetu „baci pet“, a onda sakrijte ruku u rukavu i pustite da je dete nađe.
- Pomirišite detetova stopala i pravite grimase ili zapušite nos. Većina dece će približiti stopala Vašem nosu, takodje , izazvaće smeh kod deteta.
- Podignite telefon i recite „za tebe je“, dodajte detetovo ime i dijalog.
- Recite detetu da podigne ruke i tada ga golicajte.
- Neka vas dete uhvati za nos, a vi isplazite jezik. Kada vas povuče za desno uvo jezik ide recimo levo i obrnuto.
- Uzmite dete u naručje i podignite ga, onda recite „ispašćeš“ i spuštajte ga do poda, kad dodirne pod recite „dobro je“ i onda sve iznova.
- Borbe jastucima.
- Stavite dete na peškir ili ćebe i vucite ga po podu.
- Ljuljajte njegovu stolicu kao da je zemljotres.
- Pevanje smešnih pesmica dok ga ljuljuškate u krilu.
- Nadujte balon i krenite kao da ga dajete detetu a onda ga pustite da leti po sobi.
- „Imam tvoj nos.“ Uhvatite prstima detetov nos i onda stavite svoj palac između kažiprsta i srednjeg prsta i pokažite da vam je ostao njegov nos u ruci.
- Stavite loptu ili jastuk u majicu deteta i čekajte da je samo izvadi.
Neke igre dete će rado prihvatiti i biće mu odmah interesantne, rado će tražiti da ih ponavljate. Ukoliko dete ne govori, pomozite mu da bar na najjednostavniji način imenuje igru koju želi da igrate sa njim. Čak i ako znate koja je to igra, provocirajte dete da imenuje bar jednom rečju to što želi da radite sa njim.