Ukoliko želite da se poigrate sa svojim detetom, a u isto vreme ga nešto i naučite, baloni od sapunice su idealno rešenje za vas. Oni su jako privlačni za decu mladjeg uzrasta pa ih možete lako iskoristiti za vežbanje glasova.
Radite na tome da dete samo traži više balona, koristeći neki osmišljeni znak za balone, gestikulaciju ili pokazujući na sliku balona. Naduvajte nekoliko balona, dozvolite detetu da ih pukne i igra se sa njima, a zatim vratite poklopac na bočicu sa sapunicom i čekajte. Zatim, ohrabrite dete da samo potraži balone. Obavezno naučite dete da zatraži balone, nemojte čekati da se to dogodi samo od sebe.
Prema razvojnim normama dete prvo usvaja glasove koji su “vidljivi”, zato je potrebno započeti govorne vežbe na način koji je za decu najzanimljiviji, a pored toga i efikasan za decu koja su u procesu razvoja glasova /p/ i /b/. Igranje sa balonima od sapunice je savršena aktivnost. Sama reč “balon” ima glas /b/ na početku reči. Ukoliko dete radi na glasu /b/ na slogovnom nivou, trebalo bi da podstičete izgovor slogova “ba” ili “ba-ba”. Takođe, prilikom igre, dete treba podsticati da izgovara “pu” svaki put kad pokuša da napravi balon. Ukoliko dete ima problem prilikom izgovaranja suglasnika, treba ga ohrabrivati da izgovara “p” ili “pa”.
Baloni izlaze iz štapića, lete ka gore, dole, levo, desno u vazduhu. Ovo je odličan način da se dete nauči o konceptu prostora. Sem toga, baloni su različite veličine, pa pokušajte da sa detetom poredite veličinu balona koji izlaze iz štapića, kao vežbu za usvajanje suprotnosti. Decu koja su u procesu usvajanja glasa /m/, korisno je imenovati velike I male balone. Najzad, možete sa detetom razgovarati i o broju balona koji se pojavljuju, vežbati brojanje ili izraze za količinu, kao što je “puno”, “mnogo”, itd.
Ukoliko radite na ujedinjenim vežbama pažnje, duvajte balone i gledajte da li dete očima ili prstima ume da isprati kretanje balona. Dete može da prati balone po sobi, da priča o njima, ili da uzvikom isprati pucanje balona. Ukoliko dete ima problema u praćenju balona ili učestvovanju u aktivnosti, stanite pored njega i pokazujte balone/ pričajte o njima/recite detetu da ih gleda i prati. Pored toga možete i uzeti dečju ruku i pomažete mu da prati prstom kretanje balona. Kada radite na kontaktu očima, naduvajte neke balone i čekajte da dete sa vama uspostavi kontakt očima. To može biti znak za pravljenje još balona. Kad vas dete pogleda, nastavite sa duvanjem još balona.
Duvanje balona može biti korisno za poboljšanje veštine disanja za decu koja imaju problema sa udisanjem dovoljno vazduha tokom govora. Vežbajte različite tehnike disanja pre duvanja balona, kao što je, recimo, abdominalno disanje. Neka dete duboko udahne vazduh i neka izdiše na različite načine. Može izdisati brzo, polako ili dugo, otvorenih usta, itd. tako da može naučiti da manipuliše vazduhom, recimo da ume da zadrži više vazduha da bi se lakše napravio veći broj balona.