Bajke ne služe samo za uspavljivanje dece…

нов 6, 2016

Zašto su bajke bitne?

Verovatno se i sami sećate perioda kada su neizbežni ritual pred odlazak na spavanje bili trenuci sa mamom i tatom i slušanje neke nove priče ili možda one poznate – omiljene. Ukoliko ste i sami uživali u tome, pretpostavljamo da to sada činite i za svoju decu. Ali razlozi za uspostavljanje ove navike daleko su brojniji i značajniji nego što to na prvi pogled može izgledati. Ovo su samo neki od njih zbog kojih bi to trebalo činiti češće.

  1. Bajke uče decu kako da rešavaju probleme (pragmatika).

Svi učimo od likova iz priče, čak i mi odrasli. Likovi nam pričaju o životu, snovima, anksioznostima i teraju nas da razmislimo šta bismo činili da smo na njihovom mestu. Bajke stvaraju sigurnu sredinu u kojoj deca bolje razumeju društvene situacije i uče kako da na njih reaguju.

  1. Bajke probijaju kulturne granice i omogućavaju upoznavanje drugih društava.

Postoji mnogo verzija istih bajki. Često zavise od sredine iz koje autor dolazi. Svaka kultura, svako društvo ima bajke koje se prenose s generacije na generaciju. Ove priče nas uče tuđoj i našoj istoriji i omogućavaju drugima da je upoznaju. Možemo pročitati dve iste bajke iz dve različite kulture i tražiti sličnosti i razlike među njima.

  1. Bajke nas uče razlicitim perspektivama.Mother is reading book with her daughter, indoor shoot

U bajkama možemo isti problem da posmatramo iz razičitih perspektiva. Postoje alternativne verzije bajki, pisane iz zamišljene perspektive sporednih likova. Kao primer može nam poslužiti bajka „Tri praseta“ i „Istina o tri praseta“, prva favorizuje tri praseta i deca izražavaju saosećanje sa ovim likovima, dok je druga pisana iz perspektive vuka.

  1. Ponavljanje, ponavljanje, ponavljanje. Bajke su pisane za decu pa su zbog toga često predvidive. Radnja u bajci se ponavlja čime se naglašavaju bitni delovi delovi priče, olakšava se detetu da prati događaje i omogućuje mu da razume i doživi bajku. Sem toga, ilustracije u bajkama pokazuju glavne događaje obojene prenaglašenim emocijama čime se omogućava lakše razumevanje toka bajke i saosećanje sa likovima.

„Ako želite da vam deca budu pametna čitajte im bajke, ako želite da budu mnogo pametna, čitajte im mnogo bajki“  Albert Ajnštajn